Розглядаючи охорону авторських прав в сфері моди неможливо оминути визначні судові суперечки, які містять цікави приклади застосування судами норм законодавства.
Показові справи були розглянуті судами держав-членів ЄС, таких як наприклад Франція, Італія, Нідерланди та інші. Сьогодні ми пропонуємо вам дізнатись про деякі з них.
Отже, розпочнемо із загальновизначеної столиці моди – Парижу.
Однією з найперших судових справ у якій суд визнав можливість охорони авторських прав на модний одяг була справа між компаніями Yves Saint Laurent та Ralph Lauren розглянута судом у 1994 році. Yves Saint Laurent подали позов про порушення належних їм авторських прав та захист від недобросовісною конкуренцію через те, що відома вечірня сукня “смокінг”, яку Ів Сен Лоран безпосередньо створив у 1966 році, була скопійована американським дизайнером Ральфом Лореном.
У одному з своїх інтерв’ю, П’єр Берже (на той час голова компанії Yves Saint Laurent) заявив, що він не приділяє значну увагу, коли у мережах магазинів продають очевидно дешеві копії дизайнів Сен-Лоран, однак коли це таке всесвітньо відоме ім'я, як Ральф Лоран, він відчуває себе морально зобов'язаним діяти.
В результаті, вечірня сукня “смокінг” дизайну Ів Сен Лорана була визнана оригінальною та компанії Yves Saint Laurent виграли справу. На додаток, суд зобов’язав відповідача сплатити компенсацію за його неправомірні дії.
Варто відзначити, що дана справа займає досить важливе місце серед судових спорів у світі моди не лише через відомість сторін, але й завдяки створенню наглядного прикладу щодо можливості та необхідності захисту авторських прав в індустрії моди.
Ще одна гучна справа щодо захисту авторських прав була розглянута Tribunal de Grande Instance de Paris в спорі між Isabel Marant та Mango. Створивши дизайн чоботів “Скарлет”, які мали значний успіх на ринку, компанія Isabel Marant згодом дізналась про продаж схожого взуття в мережі магазинів Mango. Не бажаючи миритись із копіями своїх виробів, компанія Isabel Marant подала позов до суду, у якому було зазначено, що дизайн чоботів “Скарлет” є оригінальним за своїм характером та має бути захищений авторським правом від незаконного копіювання. І дійсно, у своєму рішенні французький суд визнав, що дизайн чобіт дійсно має оригінальний характер, оскільки не було виявлено схожого раніше існуючого дизайну взуття. Отже, суд відзначив, що відповідно до ст. L.122-4 Кодексу інтелектуальної власності Франції компанія Mango порушила авторське право Ізабель Марaнт відтворивши твір без згоди автора.
Варто зазначити, що не лише відомі дизайнери, які виготовляють дійсно незвичайні товари можуть звертатись до суду для захисту авторських прав.
Випадок із судової практики Нідерландів - справа Lyie vs Blitz Trading ілюструє, що оригінальність як критерій є досить низьким і захист авторських прав можна отримати, незважаючи на, здавалося б, невеликі зусилля, які автор доклав до створення твору. Предметом даної справи був предмет біжутерії - підвіска, округлої форми із двома отворами, через один з яких була перев'язана маленька червона стрічка та вигравіровано текст “make a wish” (“загадай бажання”). Дослідивши усі матеріали справи, Окружний суд Гааги дійшов до висновку, що відповідний виріб дійсно є оригінальним та має захищатись авторським правом.
Однак, не слід вважати, що довести наявність авторських прав на твір це завжди так просто. Так, наприклад, апеляційний суд Амстердаму у справі за позовом Tommy Hilfiger до Basilicum B.V. відзначив, що джинси є звичайним предметом одягу і що всі дизайни джинсів є лише варіаціями на одну і ту ж тему. Саме тому вони не відповідають необхідному рівню оригінальності, а отже, не можуть бути захищені авторським правом. Цікаво, що згодом окружний суд Гааги у справі G-Star проти Esprit визнав, що, незважаючи на вже відому судову практику із захисту авторських прав на джинси, у разі додавання окремих відмінних елементів (у цій справі це були помаранчеві шви на джинсах та кнопка, яка має дуже незвичайну форму) джинси можуть претендувати на звання авторських творів.
Отже, як ми бачимо, кожна справа у світі моди потребує ретельного аналізу та, не дивлячись на вже сформовану практику судів, завжди є місто для креативу, яке забезпечить вашим виробам належну охорону авторським правом.